مصاحبه با حامد عزیزی - گوینده نقش هیکاپ در دوبله هنر نمای پارسیان CD

حامد عزیزی بدون شک طی چند سال گذشته در زمینه دوبله انیمیشن همواره یکی از مطرح ترین نامها بوده. و مطمئنا اکثریت قریب به اتفاق مخاطبای ایرانی حتی اگه خودش رو هم نشناسن از گویندگی بی نظیرش در انیمیشن پاندای کونگ فو کار کلی لذت بردند. این مرد خوش صدا به غیر از پاندا در دهها انیمیشن دیگه هم گویندگی کرده و خاطرات و لحظات خوش زیادی رو برای ما رقم زده. که چندتا از معروفترین نقشهاش (به غیر از پاندا) عبارتند از:

اسکار (شیرشاه)، هورتون، گارفیلد، الکس (ماداگاسکار ۲)، بوگ (فصل شکار)، خرگوش (مسابقه خرگوش و لاک پشت)، رئیس جمهور (هیولاها علیه بیگانگان)، خوک (رئیس مزرعه)، گرو (من عنق)، مترومن (کله کدو)، لاک پشت (آنسوی پرچین)، لیانچو یا رستم (!) (شکارچیان اژدها)، باز لایتیر (داستان اسباب بازی) و ....

این مصاحبه (یا بهتره بگم گپ و گفت)، حاوی نکاتیه که میتونه برای خیلی از دوبله دوستان، مفید، جالب و آموزنده باشه.

اول میخوام از گلوری شروع کنم. چرا رفتید گلوری؟ چرا اومدید بیرون؟

اون موقع برای ورود به سازمان باید مدرک تحصیلی ارائه میکردم، من مهندسی می خوندم، قبل از اینکه آخرین واحدمو پاس کنم متوجه شدم که در سندیکا اعتصاب شده در شرایطی که همه کارامو کرده بودم برم سازمان.

مدرک لیسانس میخواستن؟

آره. این اعتصاب از اردیبهشت 84 تا فروردین 85 طول کشید. تو اون فاصله من با بچه های انجمن آشنا شدم و میرفتم اونجا و سال 88 هم اومدم بیرون، سال 89 رفتم سازمان و سال 90 در اونجا شروع به فعالیت کردم.

اعتصاب سازمان به چه دلیل بود؟

اعتصاب در سندیکای گویندگان بود یعنی برای دوبله های بیرون از سازمان.

اصلا فرق سندیکا و سازمان چیه؟

سندیکای گویندگان یا همون "انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم" سال 40 به وجود اومد. و در واقع مثل یه انجمن صنفی، حافظ منافع گوینده هاس. البته از 15 سال قبلش فیلم دوبله میکردن که بعد از انقلاب اومدن زیر نظر ارشاد و بعد که خانه سینما تشکیل شد رفت زیر نظر خانه سینما. گوینده هایی که برای پخش ویدیویی آثار کار میکنن زیر نظر سندیکا هستن. سازمان خودش یه نهاد دولتیه که از دهه 50 برای تلویزیون دوبله میکرده.

گوینده های سندیکا که همون گوینده های سازمان هستن.

درسته. در واقع بزرگترین پیمانکار سازمان، انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلمه و تامین دوبله صدا و سیما با اونهاست.

سازمان به گروههایی غیر از سندیکا هم سفارش دوبله میده؟

نه در واقع یه قرار کاری 41 ساله بین اینها وجود داره و رقیبی نمیتونه این قرار رو بشکنه.

پس جریان بعضی از دوبله های انجمن که از تلویزیون پخش میشه چیه؟

اینها به واسطه تهیه کننده یا تأمین شبکه هاست که امکان داره سفارشی رو به گروههای بیرون بدن.

تامین شبکه ها زیر نظر دوبله سازمان نیستند؟

نه، تامین شبکه یه واحد مستقله. اینکه پیمانکارهای بیرونی بیان یه کاری رو برای سازمان انجام بدن از دهه 80 رواج پیدا کرد. علتشم بیشتر مناسبات شخصیه. قاعده اصولی سازمان این نیست که دوبله ها رو بیرون از سازمان انجام بده. و دادن دوبله به بیرون، بیشتر به دلیل مناسبات شخصی تهیه کننده شبکه با اون گروه خاصه. مثلا سال 83 شبکه تهران برای اولین بار تمام دوبله های گلوری رو گرفت و پخش کرد ولی طبق قوانین سازمان دوبله ها باید در خود سازمان انجام بشه تا نظام دریافت و پرداخت مشخص باشه چون سازمان، نهادیه که ردیف بودجه مشخصی داره و باید در قبالش پاسخگو باشه.

چرا دوبله های موفقی که در شبکه ویدیویی وجود داره مثل "پاندای کنگفوکار" رو میان دوباره در سازمان دوبله میکنند؟ چرا نمیرن حق پخشش رو از موسسه مربوط بخرن؟

این هم برمیگرده به همون چارچوب سازمانی که طبق بودجه ای که میگیرن کلیه دوبله های تلویزیون باید در خود سازمان انجام بشه. و طبعا خریدش از موسسه صاحب امتیاز، یه خرق عادته که بر خلاف قواعد سازمانه.

خب چرا از همون گوینده ها برای دوبله اش استفاده نمی کنند؟ مثلا خود شما در سازمان هستی و میتونستند برای دوبله پاندا ازتون اسنتفاده کنند یا مثلا رنگوی موجود در بازار رو گوینده های سندیکا دوبله کردن و خیلی هم دوبله خوبی داره ولی رنگویی که از تلویزیون پخش شد از گوینده های دیگه ای استفاده شد. دلیلش چیه؟

اون دیگه سلیقه مدیر دوبلاژه که با اون کسایی که باهاشون راحت تره کار کنه.

باندبازی ای که میگن تو سندیکا هست ربطی به این قضیه داره؟

این سوال جزو محدوده قرمزه و من جواب نمیدم. البته این چیزا توی فوتبال هم وجود داره.

من از دید منفیش نمیگم. فرض کنید مثلا شما به عنوان مدیر دوبلاژ با "فرشاد بهبودی" و "امیر امیری" رفاقت بیشتری داری و همه نقشهای اول رو میدی به اونا. همچین چیزی هست یا نه؟

این لابی همه جا وجود داره و چیز عجیبی نیست. در سینما و در همه جای ایران و نظامهای بزرگتر استودیوها و سینما و فیلمسازی اروپا و امریکا هم وجود داره.

خب از نظر من تا جایی که به کیفیت کار لطمه نزنه اشکالی نداره ولی اگه نقشی باشه که من میدونم فلانی بهتر میگه چرا بدمش به رفیق خودم؟!

اینم جزو محدوده قرمزه و من جواب نمیدم!

برگردیم به انجمن گویندگان جوان، اصلا گلوری چطور تشکیل شد؟  بچه هایی که اون موقع بودن از کجا اومدن؟ از تئاتر؟

عده زیادیشون بچه های تئاتر بودن. عده ایشون بچه هایی بودن که در دوبله استعداد داشتن و به دلیل وجود محدودیتها امکان خودنمایی نداشتند. نداشتن شرایط لازم و وجود یه سری قوانین باعث شده بود که برخی استعدادها بیرون بمونن و این استعدادهای بیرون مانده در انجمن دور همدیگه جمع شدند.

چطور دور همدیگه جمع شدن؟ آگهی داده بودن یا از طریق روابط و آشنا بازی بود؟

شاید بد نباشه بگم که در سال 81 آقای "اسدزاده" و چند نفر دیگه به این جمع بندی رسیده بودن که کارتونها به جای زیرنویس شدن بهتره که دوبله بشن و اینها دنبال یه تیم فنی دوبله می گشتن. از طرفی "مهرداد رئیسی" تونسته بود موقعیتی رو ایجاد کنه که به عنوان پیمانکار بتونه به کار دوبله بپردازه. یکی از بزرگترین حامیانش هم شاید همون آقای اسدزاده بود.

اسد زاده اون موقع کجا مشغول بود؟

در شرکتهای پخش انیمیشن بود. بعدش هم این استعدادها یواش یواش دور هم جمع شدند.

این جمع شدنه به چه نحو بود؟ تست میگرفتن؟ یا رفتن تئاتر گفتن هرکی دوست داره بیاد دوبلور بشه؟!

نقش موثر بچه های تئاتر مثل "علیمردانی" و "صادقی" کتمان ناپذیره. وقتی من اومدم اینها دو سه سالی بود که داشتن کار میکردن. البته اون اعتصابی که گفتم هم تاثیرگذار بود. هرکس هر استعداد آشنایی رو که داشت معرفی میکرد. مثلا خود "اشکان"، "علیمردانی"، "آقا کریمی" و "خانم آفری" شاید معرف بعضی از آدما بودن. یا مثلا "رضا صولتی" خودش علاقه داشت و اومد.

تست داد؟

آره تست داد و قبول شد و در سال 84 شاکله اصلی انجمن تشکیل شد.

حاجی عبداالهی تست میگرفت؟

نه اون موقع اشکان تست میگرفت، خود رئیسی هم بود، وقتی تقاضا زیاد شد دیدن اونایی که مستعدترن باید انتخاب بشن. یه دوره ای علیمردانی تست میگرفت. یه دوره ای هم من و حاجی عبداللهی.

اون بچه هایی که شاکله اصلی انجمن رو تشکیل میدادن و کسانی که اکثرا از تئاتر اومدن به هر حال کار دوبله نکرده بودن و آشنایی نداشتن، پس چطور کار رو شروع کردن؟

بیشتر حالت تجربی داشت. اون موقع کلا دوبله یه تابویی بود که دست یافتن به هسته اصلی، کار خیلی سختی بود. خیلی از کارها تجربی بود و اینکه اینها تو هسته مرکزی دوبله نبودن و به طور تجربی کار کردن و انقدر مخاطب جذب کردن نشون میده که خیلی موفق عمل کردن. البته من خودم با دوبله آشنا بودم.

از چه طریقی؟

حدودا 18 ساله که بودم چون سنم مناسب ورود به سازمان نبود، با آقای "منانی" به استودیو میرفتم و در واقع یه کاراموز غیر رسمی بودم. و یا مثلا میرفتم تو استودیوی رسالت جنب ساختمان پلاسکو پیش "آقای قنبری" که اون موقع روی یه کار 35 میلیمتری کار میکردن.

شرایطتون مثل همین کاراموزای الان بود؟

اون موقع مثل الان انقدر سهل الوصول نبود، به کسی راه نمیدادن. جوونترها فرصتای الان رو نداشتن که مثلا واسه خودشون گروه تشکیل بدن و توی ماهواره حرف بزنن. اصلا راهی برای ورود به دوبله وجود نداشت.

پس گلوری یه جورایی خیلی باعث خیر و برکت شد.

قطعا. در واقع گلوری تابوشکنی کرد.

یه جورایی هم باعث شد سندیکاییها احساس "رقیب داشتن" کنند.

آره دیگه، دوبله از انحصار دراومد و تا حدی کیفیت بالا رفت. البته سندیکاییها توی اون دهه هم خوب کار میکردن ولی وقتی انحصار وجود داشته باشه و مثلا شما مجبور باشی فقط محصولات ایران خودرو رو سوار بشی و هیچ رقابتی نباشه مسلما کیفیت پایین میاد. البته فکر نمیکنم استانداردهای اون سیستم به جایی رسیده باشه که قابل رقابت با سندیکا باشه. به نظرم اون استعدادها فقط در حد انیمیشن جواب میدادن. طبیعی هم بود. چون طی 50 سال دامنه وسیعی از صداها در سیستم سندیکای گویندگان جذب شدن، از همه طیف بودن: پیرزن، پیرمرد، جوون و رده های سنی مختلف. و اصلا امکان نداشت که یه سیستم کوچک نوپا بتونه همچین دامنه ای از صداها رو جذب کنه. به همین خاطر در حوزه فیلم هیچوقت موفق نبود.

مشکلش نداشتن صداهای بزرگسال بود؟

دو سه تا جنبه داشت. یکی اینکه قاعده انیمیشن گویی یه قاعده غلو شده اس.

در واقع بیشتر تیپ گوییه.

بله. "تیپ" و "غلو" کمک میکنه ولی فیلم، کاملا رئاله و اون بچه ها هیچ الگویی برای رئال گویی نداشتند. فیلم گویی لازمه اش اینه که خیلی کار رئال بکنن و خیلی فیلم ببینن و بگن.

جنس صدا چقدر نقش داره؟

صدا خیلی نقش داره. من معتقدم از بچه هایی که اونجا جمع شدن فقط سه چهارتاشون صدای خوبی داشتن، مثل علیمردانی، صادقی، خانم آفری، مجید حبیبی.

نیما رئیسی چطور؟

به نظرم اصلا صدای خاصی نداره.

مگه با صدای خودش توی کارها صحبت نمیکنه؟!

بله ولی صدای خودش صدای خاصی نیست. البته این نظر منه. شاید عده ای بگن خوبه. به نظر من بیشتر صداسازی میکنه.

یعنی اینی که ما میشنویم صدای واقعی نیما رئیسی نیست؟!

بهتره زیاد روی این مسأله تاکید نکنیم ولی به نظر من صدای خودش نیست یعنی بیشتر صدا ساخته. مثلا "رضا صولتی" خودش صدای خیلی خوبی داره و خیلی بهتر از نیماس. و بعدها هم صداهای خوب زیادی اضافه شدند مثل "بابک پاییزان"، "رهبر نوربخش"، "امیر امیری" و "ساناز غلامی".

و صنم نکو اقبال؟

بله ایشون هم خوبه. و بعد از اون دیگه انجمن دچار سری کاری شد یعنی هرکس شبیه هرکس دیگه بود میومد تو سیستم! یعنی مثلا اگه کسی میتونست صدای "علیمردانی" رو دربیاره قبول میشد که این به نظرم کار سخیفیه. دیگه کمتر استعداد خوبی به گروه اضافه شد. مثل علی باقرلی.

گلوری اون موقع خیلی موفق بود و حتی بزگسالان هم عاشق دوبله هاش بودند. دلیل این موفقیت چیه؟ بعضیها (حتی برخی از اساتید سندیکا) عقیده دارن که دلیل توجه مردم به دوبله های گلوری استفاده از تیکه های لمپنی یا مثلا آهنگای ایرانیه.

یه جا خوندم که آقایی با یه اسم جعلی، دوبله های ما رو لودگی دونسته! که اینطور نیست. موفقیت اون گروه چند جنبه داشت. یکیش انرژی بسیار زیاد جوانی و فرصت پیدا کردن برای میدان گرفتن بود. انسان هرچقدر در یک کار انرژی بذاره بازخوردشو میبینه. تو دوبله های اون موقع انرژی خیلی زیادی گذاشته میشد. بعدها این انرژی زیاد با یه سری دیالوگهای "کوچه بازاری" ترکیب شد که به مذاق خیلیا خوش اومد. چون سی سال بود که بعد از انقلاب همچین دیالوگایی شنیده نشده بود و البته به مذاق خیلیها هم بد اومد که اینم سلیقه شونه.

من خودم مخالف این دیالوگهام چون معتقدم خود انیمیشن اونقدر دیالوگهای طنازانه داره که همین که ما بتونیم اون طنازی رو به مخاطب منتقل کنیم کفایت میکنه و دیگه نیازی به این چیزا نداریم. الان طی هفت هشت سال گذشته اونقدر از این شیوه استفاده شده که دیگه نخ نما شده و یه فرمول مردود به حساب میاد. خود من الان اگه سفارش بگیرم تاکید میکنم که دیگه از تیپهای فیلمفارسی استفاده نشه. گلوری در هفتاد هشتاد درصد کارها، فیلمفارسی رو به فیلم خارجی گره زد. که این یه زمانی جواب میداد ولی الان دیگه طبعا جواب نمیده.

پس اون دیالوگها دلیل موفقیت گلوری نبود؟

نه همون انرژی و پشتکار جوانی بود که از بالا تا پایین وجود داشت. یعنی من نمیتونم بگم چون مشکل شخصی با رئیسی دارم رئیسی تاثیرگذار نبود. و اگه کسی بپرسه که آیا میتونیم دوباره باهم کار کنیم یا نه، میگم نه. و اگه کسی بپرسه که آیا الان باهم رقیب هستیم یا نه، باز هم میگم نه.

پس دلیل موفقیت کارهایی مثل "شگفت انگیزان"، انرژی جوانی بود.

به هرحال اون انرژیه خیلی تأثیر داشت. توی شگفت انگیزان، "نیما رئیسی" با تیپ "ملک مطیعی" صحبت کرد و یه سری لهجه قاطی کار کردند که هرچند چیز جدیدی نبود ولی جواب گرفتند. ولی به نظر من ماندگاری "رئیس مزرعه" از اون خیلی بیشتره. علتش هم شیوه دیالوگ نویسی پر از طنز علیمردانی بود. خود کار شاید اصلا برای مخاطب ایرانی جذاب نبود ولی دیالوگهای طنازانه به خصوص مجید حبیبی خیلی تأثیرگذار بود.

یا مثلا تو همون کار، علیمردانی شعر گوگوش رو خوند و برادر مهرداد رئیسی گیتارشو زد که تو اون برهه اون آهنگه جواب داد ولی بعدش این فرمولی شد که دیگه همه میخواستن از آهنگهای خواننده های مختلف استفاده کنند. اون زمان سلیقه بازار این رو میپسندید ولی الان دیگه این قضیه، لوث شده.

اگه بخوایم شگفت انگیزان و تیپ گویی نیما رئیسی رو نفی کنیم و بگیم رئیس مزرعه بهتر بود باید بگم در رئیس مزرعه هم مجید حبیبی با تیپ بهروز وثوقی حرف زده و اتفاقا پر از کلمات کوچه بازاریه!

آره. ماندگاری اون کارها بیشتر به دلیل گره خوردن فیلمفارسی با دوبله بود که نمیگم درسته یا غلطه ولی چون بعد از سی سال این اتفاق افتاد، برای مردم ماندگار شد.

به نظر شخصی من، همون انرژی و نشاط جوانی خیلی بیشتر از دیالوگهای فیلمفارسی تأثیرگذار بود.

بله. انرژی خیلی تاثیر داشت ولی بعضیها فقط ربطش میدن به کلمات لمپنی! مثلا من خودم با اینکه هیچ علاقه ای به فعالیتهای دوبله شده بعد از خودم در انجمن ندارم ولی کارتون "پرنسس و قورباغه" انجمن رو دیدم که خیلی خوب دوبله شده و دیالوگ لمپنی هم نداره. شاید خیلی از کارای دیگه شون (مثل اسمارفها) خوب نباشه ولی چیزی که خوبه باید گفت خوبه دیگه. نظرات، نباید مغرضانه باشن.

مریخیها مامان میخوان هم خیلی خوب بود.

اونو ندیدم ولی تعریفشو زیاد شنیدم. مسأله اینه که در منتقدای ما چیزی به اسم انصاف وجود نداره! بعضیا اگه یه مو تو یه سطل ماست باشه همون مو رو میبینن و بقیه ماست رو کنار میذارن ولی نمیرن اون مو رو بذارن کنار و از خوردن بقیه ماست لذت ببرن! من میخوام به اون آقا بگم ما تو کجای "کله کدو" لودگی داشتیم! کاراکتر کله کدو یه آدم مریض و دیوانه و دوشخصیتیه. اگه اون آقای منتقد بخواد بیاد مدیر دوبلاژ بشه این شخصیت رو چجوری تعریف میکنه؟ غیر از اونجوری که "مجید حبیبی" گفت؟ مثلا اگه خیلی شیک و رسمی و خشک بگن خوب از آب درمیاد؟ اون یه شخصیت چند وجهیه و قطعا نحوه حرف زدنشم حرف زدن یه آدم عادی نیست. مسأله اینه که هیچ تخصصی در دوبله و سینما و تئاتر ندارن و میان منتقد میشن. کسی که حتی یک ثانیه هم استودیوی دوبله رو ندیده داعیه انتقاد و منتقدی داره!

یه نقدی که در پاندا 2 به شما وارد شد این بود که لحن پاندا چند بار تغییر کرد و اصولا اون حال و هوای پاندا 1 رو نداشت. این تغییر، به خاطر تغییر شخصیت خود پاندا بود یا مسأله دیگه ای در میانه؟

من سؤالم اینه که علت اینکه پاندا در قسمت اول کاندید اسکار نمیشه چیه. قسمت اولش بازاری بود و داستانی تک جهتی داشت. ما با یه پاندای خنگ تک بعدی روبرو بودیم. خیلیها میگن پاندا 1 بهتر بود ولی به نطر من پاندا 2 خیلی بهتر بود      

پاندا 2 طنازیهای کمتری داشت ولی فیلمنامه اش پیچیده تر بود.

بله، پاندا 2 جذابیت طنز اصلا نداشت ولی فیلمنامه اش فوق العاده بود و این شخصیت بعضی جاها کاملا جدی میشد و بعضی جاها هم کلا از نظر روانشناختی به هم میریخت.

درسته، مثلا سکانسی که نحوه گم شدنش رو در دوران کودکیش نشون داد، اصلا خنده دار نبود.

اونجا کاملا دراماتیک شد. وقتی کسی از "ژانر شناسی" سینما چیزی نمیدونه و اصلا فیلم ندیده و مطالعه نکرده چجوری میتونه منتقد باشه؟ شما بشین فیلم زبان اصلی رو ببین، معلومه که اون شخصیت در فیلمنامه صد جور بالا و پایین رفته. وقتی یاد بچگیش میفته امکان داره به هم بریزه. در قسمت اول نشون داده میشه که بابای این پاندا، یه اردکه! وقتی کسی میبینه یه همچین خانواده عجیب و غریبی داره، موقعی که بزرگتر بشه و عقلش برسه، بالاخره این سوال براش پیش میاد که من برای چی اومدم اینجا! این به لحاظ روانشناختی طبیعیه. طبیعیه که نسبت به قسمت اول، دیالوگها و لحنش خیلی متفاوت باشه. قسمت اول یه شخصیت تک بعدی نمکیه و با پاندا 2 خیلی فرق میکنه. مشکل اون منتقد اینه که چالشهای فیلمنامه رو نمیدونه.

این مسأله ای بود که من تو انجمن به مدیران دوبلاژ تازه کار میگفتم. بهشون گفتم اصلا شما "نقاط آلترناتیو" فیلمنامه رو برای من مشخص کن. اصلا نقطه گذاری در فیلمنامه یعنی چی؟ معنی "آلترناتیو" چیه؟ تفاوتش با "دی آلترناتیو" چیه و چجوری نقاط حساس یه فیلمنامه رو میتونید جدا کنید و نقاط مثبت و منفیش رو تشخیص میدید؟ وقتی کسی نمیتونه این نقاط رو تشخیص بده طبیعتا از فیلم چیزی نمیدونه و بعدش هم میاد منتقد و مدیر دوبلاژ میشه!

پس مدیر دوبلار باید با اصول فیلمنامه نویسی آشنا باشه.

اول باید حداقل زبان انگلیسی رو بدونه. در حد اینکه بتونه گلیم خودش رو از آب بیرون بکشه تا بفهمه جای دیالوگها کجاست. و در مورد فیلمهای غیر انگلیسی زبان، با "سواد فیلمنامه شناختی" خودش میتونه از پس دوبله فیلم بربیاد. ضمنا مدیر دوبلاژی که زبان مادری خودش رو درست ندونه و یا لهجه داشته باشه نمیتونه موفق بشه. الان متاسفانه خیلی از مترجمها بر اساس ساختار دستور زبان انگلیسی فیلم رو ترجمه میکنن و مدیر دوبلاژی که دستور زبان فارسی رو ندونه چطور میتونه اون ترجمه رو اصلاح کنه؟

مسلما جملات رو با همون ساختار استفاده میکنه.

دقیقا. مسأله مهم دیگه اینه که من خودم الان برای اینکه از قافله عقب نمونم حدودا هفته ای 5 تا فیلم می بینم. 5 سال پیش که در انجمن بودم در جلسه ای که به منظور ژانرشناسی با مدیران دوبلاژ اونجا داشتیم، فیلم "بتمن" رو بهشون دادم تا ببینن و روش کار کنن. الان 3 ساله از اونجا اومدم بیرون ولی اونا هنوز دارن همون بتمن رو تحلیل میکنن!!!

من حدودا 100 تا فیلمنامه ترجمه شده دارم. ولی با این حال به گرد پای "تهامی نژاد" و "طهماسب" هم نمیرسم. به خاطر همین میزان مطالعه است که اینها میشن طهماسب و تهامی نژاد. ولی کسانی که فقط داعیه دوبلوری دارن در حوزه فیلم هیچ مطالعه ای نمیکنن! تا حالا چند بار مراسم "اسکار" و "گلدن گلوب" رو به طور زنده دیدن؟ خود من شبی که بخواد اسکار و گلدن گلوب پخش بشه اصلا خوابم نمیبره، چون چیزیه که مربوط به حوزه کاریمه و بهش علاقه دارم. مطمئنم خیلی از مدیران دوبلاژ حتی نمیدونن "بفتا" چیه! نمیدونن یه مراسم اسکار انگلیسیه که بین گلدن گلوب و اسکار برگزار میشه. اصلا نمیدونن "گلدن گلوب" چیه! حالا اونها به کنار، اصلا نمیدونن تاریخ برگزاری "جشنواره فجر" خودمون کیه و نمیدونن جشنواره فجر شامل چه بخشهایی میشه!

پس آشنایی با زبان انگلیسی و تسلط به دستور زبان فارسی و آشنایی با فیلم و درگیری با فیلمنامه و سینما از ارکان موفیت یه مدیر دوبلاژه.

بله، من در تمام دوران دانشجوییم در کلاسهای فیلمنامه آقای "ناصر تقوایی" شرکت میکردم، همه جلسات نقد و بررسی فیلم حوزه هنری رو میرفتم و اصلا از اونجا فهمیدم فیلمنامه چیه.

تئاتر چقدر تأثیر داره؟

عده ای میگن تأثیر داره ولی من اصلا نه تئاتر کار کردم و نه تئاتر دیدم.

اصلا تئاتر تو دوبله تاثیر داره؟

طبیعتا داره. خیلی به "حس" کمک میکنه.

آیا این دلیل میشه که هرکس تئاتر و فیلم بازی کرده پس دوبلور خوبی میشه؟

نه، دلیل نمیشه.

خود من وقتی گویندگی هنرپیشه های مطرحمون رو در انیمیشنهای "تهران 1500" یا "جمشید و خورشید" می شنوم، می بینم که کار بیشترشون اصلا خوب نیست.

بله، مثلا ما اینجا یه کاری رو با "امین حیایی" ضبط میکردیم، خودش میگفت ما پشت میکروفن در مقایسه با شما هیچی نیستیم و فقط جلوی دوربین میتونیم عرض اندام کنیم.

پس نمیشه گفت هرکی تئاتر و فیلم کار کرده دوبلور خوبی میشه؟

نه اصلا ربطی نداره. هیچ دوبلور خوبی هم دلیل نمیشه که بتونه بازیگر تئاتر بشه. ممکنه کسی که در یه صنفی فعالیت میکنه بگه چون من تئاتر بازی میکنم در نتیجه دوبلور خوبی ام و به تئاتریها هم میگه من چون خوب دوبله میکنم پس بازیگر بسیار خوبی ام. این چیزا بیشتر جنبه بازارگرمی داره و دلیل علمی ای براش وجود نداره. مثلا "مجید حبیبی" یا "ساناز غلامی" مگه تئاتر کار کردن؟ اتفاقا "بیان تئاتر" با "بیان دوبله" خیلی فرق داره. بیان اجرای نمایشهای رادیویی (مثل چیزی که تو رادیو نمایش میشنویم) هم با بیان دوبله فرق میکنه. خیلی از رادیو نمایشیها اومدن در کار دوبله ولی موفق نشدن.

کار اونام یه جورایی صدا بازیگریه دیگه؟

دوبله، صدابازیگری خاص فیلمه. اون کار، مخصوص بازی تو رادیوئه. شما در فیلم، محدوده سینک داری و وامدار بازی بازیگر هستی. گوینده نمایشهای رادیویی، تنها چیزی که بهش وامداره متن نمایشه و خیلی شرایط فرق میکنه.

پس در دوبله باید بازی رو از بازیگر بگیری و در قالب صدا پس بدی ولی در نمایشهای رادیویی اینطور نیست.

دقیقا.

پای صحبت گوینده های قدیمی که میشینیم خیلیاشون میگن من قبل از اینکه فلان فیلم رو دوبله کنم چند بار خودم دیدمش. به نظر من یکی از دلایل ضعف دوبله های فعلی، عدم رعایت یه همچین مسأله ایه. الان مثلا تو خود سندیکا، هنگام دوبله یک اثر، گوینده ها میشینن توی یه اتاق و هروقت نوبتشون شد صداشون میکنن و طرف میره دیالوگ مربوط به خودش رو میخونه و میاد بیرون! به همین خاطر اصلا موضوع و حال هوای فیلم رو نمیدونه و نمیتونه حس واقعی اون بازیگر رو داشته باشه. وطبیعتا موقع دوبله هم نمیتونه حس واقعی هنرپیشه رو منتقل کنه چون اصلا نمیدونه اون بازیگر از اول تا آخر چه سیری رو طی میکنه و بقیه بازیگرا چه مسائلی دارن.

آره، مثلا زمان دوبله "محمد رسول الله"، فیلم رو دو سه بار دیدن. این کار واقعا تاثیر خیلی خوبی داره. علتشم اینه که سرعت امروز وجود نداشته. رسانه شاکله چهل پنجاه سال بعد رو نداشته. الان مساله خیلی مهم، سرعته و دوبله صنعتی شده. فقط در بعضی جاها کار هنری انجام میشه. علتش اینه که با وجود 5 شبکه تلویزیونی و یک شبکه نمایش، دیگه فرصت سر خاروندن نیست. طرف هر روز سر یه کاره. طبعا گوینده ای موفقه که فیلمها رو به روز ببینه.

الان شما میتونید اکثر فیلمها رو از اینترنت دانلود کنید و یا از طریق دوستانی که زحمت میکشن قاچاق میکنن تهیه کنید! غیر ممکنه که کسی به روز باشه و فیلمها رو نبینه. الان من شنیدم خیلی از مدیران دوبلاژ سازمان با هزینه خودشون برای دوبله ای که مثلا قراره هفته بعد انجام بشه چند تا دیویدی کپی میکنن و میدن به گوینده ها. این دیگه به حوصله و سلیقه مدیر دوبلاژ  بستگی داره. یا مثلا هنگام دوبله فیلم چند بار فیلم رو نگاه میکنن. که این البته به میزان استعداد گوینده هم بستگی داره که طی یکی دو برداشت، اتفاق فیلم رو درک کنه و این مسأله باز برمیگرده به همون "میزان فیلم دیدن" که قبلا گفتم.

مسأله دیگه ای که هست اینه که مثلا اگه بنده فروشنده ماشین باشم، طبعا دغدغه ام دیگه دوبله نیست و فقط میرم اونجا و ماشینی حرف میزنم. اینه که میگم طرف باید اهل فن و سینما باشه. مثلا چند وقت پیش یکی از کارهای خانم "الیزا اورامی" که قرار بود تا ساعت 4 طول بشکه تا 7 شب طول کشید. علتش این بود که ایشون با وسواس فیلم رو چند بار پخش میکرد تا گوینده اش ببینه. حالا اینکه طرف، حس رو میگیره و اون صحنه رو میفهمه و ژانر فیلم رو درک میکنه یا نه بستگی به چیزایی که گفتم داره. اگه من نمیگیرم یعنی به درد این کار نمیخورم. در مورد فیلمهایی که تهیه کردنشون مشکله و کسی بهشون دسترسی نداره، یه دوبلور باید به استعداد و "تواناییهای فیلمنامه شناختی" خودش تکیه کنه.

 

حالا میریم سراغ بحث جنجالی "تقلید"، اینکه مثلا علیمردانی بیاد شرک رو بگه و بعدش من سعی کنم در یه نسخه دیگه کاملا عین اون به جای شرک حرف بزنم کار درستیه؟ آیا اصلا در کوالیما مسأله تقلید وجود داره؟ آیا شما به عنوان مدیر دوبلاژ به کسی میگید که مثلا ادای خانم آفری رو در بیاره؟

حامد عزیزی: اولا من باید در مورد شرک بگم که به نظرم شرک "حاجی عبدالهی" از بقیه بهتره، بعدش علیمردانی و بعد هم نیما رئیسی و مجید حبیبی. یه شرک رو هم با گویندگی "میثم نیکنام" دیدم که خیلی خوب بود. جنس این صداها طوریه که با اون کاراکتر، جوره. من خودم اصلا از شرکی که گفتم راضی نیستم و ناچارا مجبور شدم بگم چون صدام با شرک جور درنمیاد. "گوینده شرک 4" فقط خواسته صداشو به اونا برسونه و شبیه اونا بکنه که من با این کار مخالفم. و بعدشم میرن سر مردم منت میذارن که من دوبلور شرکم! و یا صدام شبیه فلان اسطوره گویندگیه! اصولا دوبلورها نباید منتی سر مخاطب داشته باشن چون یه نفر دیگه جلوی دوربین عرق میریزه و بازی میکنه و یا انیمیشن میسازه و ما گوینده ها فقط به جای اون کاراکتر حرف میزنیم و نسبت به اونا کار سختی نمیکنیم. اصولا بعضیا فقط میخوان از این راه به شهرت برسن و میخوان با مقایسه خودشون با دوبلورهای بزرگ و تقلید از اونها، ره صد ساله رو یه شبه طی کنن.

در مجموع دوبله، حواشی خیلی زیادی داره. مثلا توی گلوری من دیدم که خیلیا دیگه دنبال دوبله نیستن و فقط میخواستن خودشونو مطرح کنن و به همین خاطر دیگه اونجا جایی برای موندن نبود.

پس با تقلید مخالفید؟

تقلید کار انسان نیست!

یعنی معتقدید در کوالیما هیچکس از کسی تقلید نمیکنه؟

مثلا از چه کسی تقلید شده؟

مثلا از آرزو آفری.

نه، یه بار یه نفر دیگه هم بهم گفت که "تینا هاشمی" داره صدای آرزو آفری رو شبیه سازی میکنه. صداهای این دو نفر اصلا چه ربطی به هم داره؟

با صدای طبیعیش کاری ندارم ولی تیپ پسربچه تینا، کپی برابر اصل تیپ آرزو آفریه. یعنی شما اعتقاد دارید این تیپ اورجینال خود تینا هاشمیه؟!

اصلا آرزو آفری خودش از تیپ "شوکت حجت" الگو گرفته.

تیپهای پسر بچه آرزو آفری و شوکت حجت کاملا شبیه هم نیستند و قابل تشخیصند ولی تیپ پسر بچه تینا هاشمی کاملا شبیه آرزو آفریه.

شما میگی تیپی که تینا ساخته از آرزو آفری تقلید کرده، آیا صدای خود تینا شبیه صدای آرزو آفریه؟

با صدای واقعیش تو کدوم کار حرف زده؟

توی مربی اژدها جای دختره حرف زده. اون شباهتی به صدای آرزو آفری داره؟

بازم شبیه تیپ پسربچه آرزو آفریه.

نه من صدای واقعیشون رو میگم که اصلا به هم شبیه نیستند.

مانیا احمدی چطور؟

حتی اگه فرض بگیریم که این سه نفر یعنی مانیا احمدی، تینا هاشمی و آرزو آفری، تیپشون رو از روی همدیگه کپی کردن باید بگم که مبدع این تیپ، خانم شوکت حجته.

حرف من اینه که آدم میتونه تیپ خانم آفری رو از تیپ خانم حجت تشخیص بده ولی مثلا توی افسانه جغدهای نگهبان (دوبله کوالیما) واقعا اگه کسی ندونه که اون بچه جغده مانیا احمدیه، فکر میکنه که آرزو آفری اومده به جاش حرف زده!

من باید بابت اینکه بچه های ما از یه الگو کپی میگیرن جواب پس بدم؟

خب شما گفتی که با تقلید مخالفی....

هنوزم میگم. من میگم آرزو آفری هم داره تقلید میکنه.

الان بحث من با شماست، آرزو آفری که تو گروه شما نیست. آیا شما به گوینده های خودتون میگید سعی کنن مثل آرزو آفری حرف بزنن؟

نه ما نگفتیم. تینا هاشمی تیپ پسرش اونجوریه دیگه. وقتی بهش میگی پسر بگو، اونجوری میگه.

یا مثلا توی "جغدها" به مانیا احمدی نگفتید مثل آفری حرف بزنه؟

ایشون تقریبا مثل شخصیت "مل مل" خودش صحبت کرده.

پس این مسأله از طرف شما نبوده؟

نه ما هیچوقت نمیگیم این کارو بکنن.

و سعی هم نمیکنید بهشون بگید که این تیپت شبیه تیپ فلانی شده و اینجوری تیپ نگو؟

آخه ما کس دیگه ای رو نداریم. مسأله اینه که اگه میخواستیم اینو بگیم باید به خانم آفری هم میگفتیم مثل خانم حجت حرف نزن!

نیما نکویی چطور؟ توی علاءالدین با تیپ محمدرضا صولتی حرف زده. البته میدونم که تیپ صولتی هم اورجینال نیست.

تمام تیپهای صولتی غیر اورجیناله.

بالاخره نیما یه جورایی از ایشون الگو گرفته دیگه....

بله. تداعی گر اونه. البته بیشتر تداعی گر تیپ اسدالله یکتاست. اکثر تیپها اورجینال نیستن ولی من میتونم ادعا کنم که تیپ پاندای من اورجیناله. نه اصغر افضلی، نه منوچهر اسماعیلی و نه تورج نصر مثل من نیستن. ولی مثلا تیپ خر شرک یه تیپ گرته برداری شده از مرحوم قنبریه که به جای جری لوئیس حرف میزد. امیر مدرس، رئیسی و بقیه از آقای قنبری گرته برداری کردن.

حالا این گرته برداری خوبه یا نه؟

خب وقتی مثلا آقای قنبری نباشه اشکالی نداره. یا به طور مثال مرحوم مقبلی 24 ساله که در بین ما نیست، حالا اگه یه نفر مثل "علی باقرلی" تونست اونجوری صحبت کنه این چیز بدی نیست.

پس شما میگید اگه اون گوینده خاص در یک گروه حضور نداشته باشه، عیبی نداره که توی اون گروه یکی مثل اون حرف بزنه؟

نه حرف من در مورد کسانیه که تیپهای قشنگی رو خلق کردن و الان فوت کردن و ما دیگه اون صداها و تیپها رو نداریم. اگه من نوعی از اون تیپ استفاده کنم اشکالی نداره.

یعنی اگه طرف در قید حیات باشه با این کار مخالفید؟

اگه در قید حیات باشه به نظرم کار درستی نیست.

حالا اگه یه گوینده خاص در گروه شما وجود نداشته باشه تکلیف چیه؟

بازم به نظرم تقلید از اون گوینده کار درستی نیست. یکی مثل "حمید ماهی صفت" برای خندوندن مردم ممکنه ادای دیگران رو دربیاره ولی یه دوبلور نباید اینکارو بکنه.

اگر این کار رو بکنه ایراد از خود گوینده است یا از مدیر دوبلاژه که اجازه این تقلید رو میده؟

یه مساله اینه که ممکنه مثلا طرف کسی رو نداشته که تیپ بچه رو بگه. فقط یه نفر بوده که بچه بگه، اونم اومده بگه اینجوری گفته. مثلا ما غیر از تینا و مانیا کس دیگه ای رو نداریم.

پس نتیجه این شد که موقعی که چاره ای نباشه اشکالی نداره...

ما چاره ای نداشتیم ولی اگه یه نفر رو که صداش هیچ شباهتی به "علیمردانی" یا "ثانی خانی" نداره بیاریم و بهش بگیم ادای اینها رو در بیار و بعد به خاطر این ادا درآوردن تشویقش هم بکنیم، این کار بیشتر شبیه یه جوکه.

یعنی حرف شما اینه که تو کوالیما کسی تشویق به این کار نشده؟

ما همچین کاری نکردیم. مثلا نیما نکویی توی سازمان داره به جای همه کاراکترهای "موش" حرف میزنه. خب وقتی صولتی پیش من باشه من دیگه نمیرم از اون استفاده کنم چون صولتی موش گوی بهت

/ 2 نظر / 86 بازدید
ART"E"MISS

فقط و فقط:مهرداد رئیسی حامد عزیزی اشکان صادقی محمدرضا صولتی.........حنجرشون طلاس....

علیرضا

حامد عزیزی بهترین دوبلوری که تا حالا برای انیمیشن ها دیدیم